Тема «Я і моє здоров'я»
Мета: розвивати в учнів
уміння та навички свідомого вибору здорового способу життя та формувати
відповідальне ставлення до власного здоров’я.
Завдання: актуалізувати
проблему здорового способу життя в учнів; сформувати відповідальне ставлення до
власного здоров’я та власних вчинків; навчити учнів визначати життєві цінності
та власну позицію щодо шкідливих звичок.
Матеріали: чотири
столики зі стільцями навколо них, звернені до центру; дошка; ватман, маркери,
на кожному столі - одна геометрична фігура, фломастери, кольоровий папір, папір
А4, ватман, ножиці, клей, олівці, заготівки; повітряні кульки; геометричні
фігури (для поділу дітей на групи).
На початку заняття при вході до класу кожен учень витягує жетон певного
кольору й сідає за стіл з такою за кольором геометричною фігурою.
Хід заняття
Вчитель. Доброго всім здоров’я! Сьогодні ми будемо говорити про
здоров’я: як ми до нього ставимося? Яку роль воно відіграє в нашому житті? Чи є
перешкоди для його збереження і як їх можна подолати? Адже з давніх – давен
український народ найбільшою цінністю у житті вважав здоров’я.
Навіть вітаючись і прощаючись, люди бажали один одному здоров’я: «Здрастуйте!»,
«Здоровенькі були!», «Дай Боже здоров’я!».
Вправа «Здоров’я – це…»
Мета: актуалізувати розуміння учнями того, що таке здоров’я, його
важливість, багатогранність, необхідність дбайливого і відповідального
ставлення до нього.
Вчитель.. Коли ми промовляємо свої вітання один одному, то тим
самим бажали здоров’я, тобто чогось дуже важливого у нашому житті. Що таке
здоров’я? Здоровий спосіб життя? Які думки, асоціації виникають у вас з цим
словом? (На ватмані, прикріпленому до дошки, вчитель записує
всі варіанти відповідей учнів). Потім вчитель пропонує визначення
поняття «здоров’я» Всесвітньої організації здоров’я. Здоров’я – це стан повного
фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність
хвороб або фізичних вад.
Вчитель. А зараз попрацюємо в групках, де вам необхідно буде
відповісти на запитання. (Кожна група одержує запитання, відповідь на яке
обмірковується протягом 4 хв і записується на аркуші паперу). Що
різноманітнішими, доступнішими будуть ваші відповіді, то краще. Потім
поділимося своїми думками, від групи буде виступати один учень.
Вчитель роздає запитання кожній групі:
1 група: Для
чого нам здоров’я?
2 група: Що
заважає людям бути здоровими?
3 група: Що
шкодить здоров’ю?
4 група: Від
чого або від кого залежить наше здоров’я? (Діти обговорюють, записують і
презентують свої відповіді.)
Вчитель.. Отже, ми побачили, що здоров’я допомагає досягти
успіхів і залежить від багатьох факторів. Наприклад, від куріння, вживання
алкоголю. Ми знаємо, що це шкідливо, і люди теж про це знають. Що ж
відбувається? Давайте разом зробимо висновок.
(Діти
висловлюють свої думки щодо проблеми).
Гра «За і проти»
Мета: усвідомити позитивні й негативні сторони шкідливих звичок;
підготуватися до відповідального вибору способу життя.
Вчитель. Коли ми збираємося щось почати, ми спершу зважуємо всі
«за» і «проти», так? Зараз кожна група по черзі називатиме аргумент «за» і
«проти» куріння і вживання алкоголю.
1 група –
аргумент «за» куріння;
2 група –
аргумент «проти» куріння;
3 група –
аргумент «за» вживання спиртного;
4 група –
аргумент «порти» вживання спиртного.
Вчитель.кидає м’ячик
1 групі, вона пропонує аргумент і кидає м’ячик 2, 3, 4, знову 1 групі, доки не
закінчаться аргументи в однієї з груп. Гра проводиться в швидкому темпі
й дуже чітко, тривалість – близько 5 хвилин. Навіть якщо аргументів було
порівну у всіх групах або запас доказів дуже великий і гру зупинив вчитель (адже мета гри – не
визначення переможця, а досконале вивчення ситуації з шкідливими звичками),
важливо провести подальше обговорення.
- Які аргументи
для вас були вагомішими, здивували, були новими, несподіваними?
- Що ви обрали
для себе?
- Що допомогло
зробити вибір, що може змінитися у вашому житті?
Ми зробили вибір і готові до вершин свого здоров’я, а крокувати цим
шляхом нам допоможе бажання бути здоровими, творчість, фантазія.
Вправа – руханка «М’яч у колі»
Мета: зняття фізичного та емоційного напруження, покращення настрою в
групі.
Учасники стають у коло, утворюючи ногами ворота. Вчитель кидає м’яч у коло. Учасники руками
захищають свої ворота, а також руками намагаються забити гол. Хто пропустить
гол, захищає свої ворота однією рукою, а хто два рази пропустив м’яч, тоді
виходить з гри.
Вправа «10 кроків до здорового способу життя»
Мета: свідоме бачення учнями того, що є здоровим способом життя, в яких
діях і поведінці він виявляється, пошук прийомів наочного переконання
ровесників.
Кожній групі пропонується зобразити на папері свої кроки (дії та приклади
поведінки) (наприклад сліди, сходинки, ноти…) у напрямку свого вибору здорового
способу життя. Це може бути малюнок, аплікація і т.д., де можна використати всі
матеріали, які знаходяться на столі. На виконання завдання – 10 хв. Кожна група
презентує свої «10 кроків» до здорового способу життя.
Обговорення легенди «Все в твоїх руках»
Вчитель.. А тепер послухайте легенду і подумайте: чого вона нас
навчає?
« Колись у давньому Китаї жив дуже розумний, але пихатий мандарин. Весь
день він приміряв одяг та теревенив зі слугами про свій розум, згадував давню
зустріч з імператором. Так минали дні, роки… Аж ось пішла по всій країні чутка,
що неподалік кордону з’явився мудрець, розумніший від усіх на світі. Дійшло це
і до нашого мандарина. Дуже розлютився він: «Хто може називати якогось там
ченця найрозумнішою людиною у світі?!» Але вигляду нікому не подав, а запросив
мудреця до себе у палац. Сам надумав обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика,
сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках: живе чи мертве. І якщо
чернець скаже, що живе – я роздушу метелика, а якщо мертве – я випущу його…» І
ось день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілося
подивитися на двобій найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому
троні, тримав за спиною метелика і нетерпляче чекав ченця. Аж ось двері
прочинилося, і до зали увійшов невисокий худорлявий чоловік. Він прямував до
мандарина і сказав, що готовий відповісти на будь – яке його запитання. І тоді,
криво посміхаючись, мандарин промовив: «Скажи – но мені, що я тримаю у руках:
живе чи мертве?». Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх
руках!». Збентежений мандарин випустив метелика, і той полетів, радісно
тріпочучи своїми яскравими крильцями».
Вчитель.. Чи так само і у вашому житті все залежить від вас?
Вчитель. Вправа «Коло здоров’я».
Кожен учень стоячи у колі проговорює позитивні слова, які асоціюються зі
здоров’ям. Потім беруться за руки і бажають здоров’я один одному.
Немає коментарів :
Дописати коментар